Aktualności

Aktualności ze zdjęciami

Prosimy o głosy mieszkańców

26-06-2020
Starostwo sfinansowało montaż czujników oraz 2 tablic informujących o jakości powietrza - pragniemy by uświadamiało to mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Prosimy o głosy mieszkańców

Nieodpłatne porady prawne

28-05-2020
Nowe zasady świadczenia nieodpłatnych porad prawnych na odległość Do odwołania zawieszona zostaje na terenie Powiatu Świebodzińskiego stacjonarna działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Nieodpłatne porady prawne

Praca Starostwa

25-05-2020
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Świebodzinie jest czynne dla klientów. Ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, ustalonych odległości oraz limitów ilości osób przebywających w...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Praca Starostwa

Aktualności news box

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości - 2019

Powiatowe obchody
Narodowego Święta Niepodległości - 2019
 
 
Dnia 11 listopada 2019 r. w Świebodzinie odbyły się Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości poprzedziła zbiórka uczestników na placu Jana Pawła II gdzie swój bogaty repertuar muzyczny zaprezentowała Świebodzińska Orkiestra Dęta. Następnie zgodnie z przyjętym programem w kościele pw. Św. Michała Archanioła w asyście pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowane z Międzyrzecza została celebrowana Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po uroczystościach religijnych zwarta kolumna uczestników prowadzona  przez Świebodzińską Orkiestrę Dętą  przeszła ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, przy którym odbyły się główne uroczystości związane  z Powiatowymi obchodami 101 rocznicy odzyskania Niepodległości.  Zgodnie z ceremoniałem wojskowy obchody Święta Niepodległości  rozpoczęły się od złożenia meldunku przez Dowódcę uroczystości dla przedstawiciela  Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowane z Międzyrzecza, po którym został odśpiewany   hymn państwowy  oraz wciągnięta flaga państwowa na maszt. Wszystkich  przybyłych na Powiatowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości przywitał prowadzący uroczystość Pan Tomasz Olesiak.  W dalszej kolejności zgromadzeni  na placu uczestnicy Święta Niepodległości wysłuchali okolicznościowego wystąpienia   Starosty Świebodzińskiego Pana Zbigniewa Szumskiego, Burmistrza Świebodzina Pana Tomasza Sielickiego oraz Księdza Dziekana Zbigniewa Matwiejów. Kontynuacją ceremonii wojskowej był apel pamięci, po którym została oddana została salwa honorowa - dla uczczenia pamięci uczestników  walk o wolność i niepodległość Polski. Po apelu przy Pomniku Niepodległości zostały złożenie wiązanki kwiatów przez władze powiatowe, miejskie, organizacje kombatanckie i społeczne, kierowników inspekcji służb i straży, żołnierzy Wojska Polskiego, środowiska oświatowe, przedstawicieli partii politycznych, dzieci i młodzież szkolną, harcerzy oraz mieszkańców powiatu świebodzińskiego.
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył Dowódca uroczystości  wydając komendę do wyprowadzenia Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych z placu w Parku Chopina. Dziękując wszystkim obecnym za udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości prowadzący uroczystość zaprosił na poczęstunek – grochówkę wojskową przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rusinowa.
 
W obchody Narodowego Święta Niepodległości wpisany był „TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY” , którego organizatorem był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Klub Wojskowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz Świebodziński Dom Kultury.
 
W bogaty program uroczystości wpisanych było szereg imprez o charakterze patriotycznym. Jedną z nich była akademia przygotowana przez Powiatowy Zespół Szkół ze Świebodzina. Ponadto w Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa „ Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794-1918 ze zbiorów Pawła Kamrowskiego.  Znaczącym wydarzeniem była inscenizacja historyczna w Parku Chopina nawiązująca do wydarzeń z czasów po 1945 roku ukazująca postać porucznika Kazimierza Świrskiego żołnierza Wileńskiej Armii Krajowej, a następnie dowódcę Podziemnej Świebodzińskiej Armii Krajowej. W dynamicznym pokazie ukazującym jeden z epizodów tamtego okresu udział wzięli żołnierze WP, harcerze, wolontariusze jak również pojazdy historyczne.  Dzień po inscenizacji w Kościele pw. Św. Michała Archanioła odbyła się msza za por. Kazimierza Świrskiego i rotmistrza Witolda Pileckieg. Po mszy w hotelu „SEN” można było obejrzeć wystawę, tematyczne związaną z wymienionymi postaciami.
Tydzień patriotyczny zakończył  konkurs wiedzy historycznej zorganizowany dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych którego tematem była  „Bitwa Warszawska”.
 
W klasyfikacji ogólnej
 
I miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świebodzinie
III miejsce zajęła drużyna z Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie
 
Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostę Świebodzińskiego Pana Zbigniewa Szumskiego wręczyła laureatom Przewodnicząca Jury - Kierownik Klubu Wojskowego z Międzyrzecza Pani Agnieszka Kotarska
 
Tydzień patriotyczny jest cykliczną  imprezą  wpisaną w obchody Narodowego Święta Niepodległości i ma istotny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych oraz pielęgnowanie tradycji narodowych niejednokrotnie wzorując się na biografii uczestników walk o niepodległość Polski z naszego regionu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Okolice Najbliższe
  • Baner: Dzień za dniem
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: Lubuskie
  • Baner: Policja Świebodzin
  • Baner: burza
  • Baner: Lubuskiej Niebieskiej Tarczy Wobec Przemocy
  • Baner: siSMS
  • Baner: Lubuskie Bony Rozwojowe
  • Baner: Nieodpłatna pomoc prawna

Kontakt - stopka

Starostwo Powiatowe
Ulica Kolejowa 2
66-200 Świebodzin
 
Skrzynka EPUAP: /o4ij429fmn/SkrytkaESP
Godziny pracy Starostwa: 
Poniedziałek:         7:30-17:00
Wtorek-Czwartek:     7:30-15:30
Piątek:              7:30-14:00
Starosta Świebodziński
Zbigniew Szumski
przyjmuje mieszkańców we wszystkich sprawach, również skarg 
i wniosków w poniedziałki w godzinach 8:00 - 15:00
 
Starostwo Powiatowe
Ulica Kolejowa 2
66-200 Świebodzin
BUDYNEK "A"
Gabinet nr 6 (I piętro)
 
68 475 53 08