Aktualności

Logo: Powiat Świebodziński

Logo BIP

Aktualności ze zdjęciami

Zapisy do Wydziału Komunikacji

11-01-2021
Od 11 stycznia 2021 w Wydziale Komunikacji od poniedziałku do piątku pojazdy rejestrowane będą wg kolejności umówienia się (niezależnie gdzie zostały zakupione - w Polsce czy zagranicą) Zapisy przyjmowane są...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Zapisy do Wydziału Komunikacji

Harmonogram akcji poboru krwi w 2021r.

07-01-2021
Regularny termin (za wyjątkiem lipca) to ostatni wtorek miesiąca. Mobilny punktu poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze stacjonował będzie przy I Liceum...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Harmonogram akcji poboru krwi w 2021r.

Zmiany w 2021 r. czekające osoby z niepełnosprawnością

07-01-2021
Punkt Informacyjny dla Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie przygotował listę zmian, które zgodnie z przepisami w 2021 r. dotyczyć będą osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. ...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Zmiany w 2021 r. czekające osoby z niepełnosprawnością

Aktualności news box

Informacja Starosty dla mieszkańców

Informacja Starosty dla mieszkańców Powiatu

Szanowni Państwo.
Rozpoczął się zasadniczy okres ograniczenia rozwoju pandemii koronawirusa na terenie Polski, a co za tym idzie także w Powiecie Świebodzińskim. Dopóki nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na tę chorobę  istotne znaczenie dla zminimalizowania skutków epidemii mają działania administracyjne i porządkowe, przestawiające tymczasowo na nowe tory nasze życie społeczne.
 
Lepiej pozostawać w domu niż trafić na oddział zakaźny szpitala! Należy doceniać i wspierać, a przede wszystkim sumiennie wykonywać zalecenia służb sanitarnych, medycznych, policji, strażaków. To ci ludzie ponoszą dzisiaj największy wysiłek w walce z pandemią. Apeluję o czerpanie informacji ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł: stron, profili rządowych i samorządowych. We wszystkich jednostkach powiatu wprowadziliśmy rygorystyczne obostrzenia organizacyjne, wiele spraw musi zostać odłożonych na później. Co komu po załatwionym temacie, gdy odbędzie się to kosztem utraty zdrowia lub życia?
 
Pod naszą opieką stacjonarną przebywa kilkuset starszych, schorowanych ludzi. Ta grupa często jest także podstawowym klientem naszych instytucji. Dlatego apeluję o bezwzględne stosowanie się do zarządzeń porządkowych wydanych przez dyrektorów jednostek powiatowych. Mam nadzieję, że stosowanie się do zaleceń Ministra Zdrowia, służb sanitarnych, ograniczenie kontaktów i przebywania w dużych grupach osób przyniesie zamierzony skutek. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w stałym kontakcie z burmistrzami i wójtami, mamy przygotowane rozwiązania na niekorzystny rozwój zdarzeń. Póki co brak w powiecie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Kilkanaście osób jest objętych kwarantanną i będzie takich przybywać, bowiem rodacy wracają z zagranicy. Informacje szczegółowe przekazywać będą służby wojewody.
Życzmy sobie wszyscy powodzenia w tych trudnych dniach. 
Zbigniew Szumski, Starosta Świebodziński

Komunikat Starosty Świebodzińskiego o działalności punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Powiecie Świebodzińskim

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) oraz ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego na terenie kraju
od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje na terenie Powiatu Świebodzińskiego stacjonarna działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
czytaj dalej
  • 06-03-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Koronawirus - informacje

  • ​Czym jest koronawirus?
  • Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak uchronić się przed zakażeniem?
  • Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
​Podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:
  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności.
Masz objawy i wrócileś z regionu, gdzie występuje koronawirus? 
 
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:
  LUB
  • zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
    Lista szpitali zakaźnych 
Masz objawy, ale nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną? 
 
Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.
 
źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus
  • 03-03-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Informacje dla mieszkańców powiatu dot. koronawirusa

Informacje dla mieszkańców Powiatu Świebodzińskiego dotyczące koronawirusa

Co robić gdy wrócimy z miejsca gdzie występuje koronawirus, jego objawy i gdzie się zgłosić - te informacje znajdą Państwo na plakacie przygotowanym przez Lubuski Urząd Wojewódzki.
  • 02-03-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum
ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie. 
 
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną. 
 
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
  1. kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka 
- kaszel
- duszność
  1. kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa;
- miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym);
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem. 
 
ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego
w ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to: 
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). 
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę. 
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to: 
  • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
  • lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to: 
  • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy). 
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i  Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego. 
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie  na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
 Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 
 
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
  • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
  • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas, 
  • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów, 
  • ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
  • pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
  • poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
  • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny. 
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
  • Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują. 
  • W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
  • Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą. 
  • Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi. 
 
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy  odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
 
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
 
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów. 
 
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
 
 
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
 
  1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
 
  1. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
 
  1. Zachować bezpieczną odległość  
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
 
  1. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.
 
  1. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu  – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w  Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą  barierę ochronną dla otoczenia.
 
  1. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
    w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. 
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama). 
 
  1. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
    w których szerzy się koronawirus należy
    starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
 
  1. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
    Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
 
  1. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
    W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem. 
 
  1. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
 
 
pastedGraphic.png
  • 29-02-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca

 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Nie złożyli broni i za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.
Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Łużyckiej 17 w Świebodzinie również znalazł się pośród miejsc represji komunistycznych lat 1944-56.
 
Poniższe informacje dotyczące działalności PUBP w Świebodzinie zebrał  Pan Jacek Ogorzałek - regionalista, dziennikarz TV Lubuszan i społecznik.
 
Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Świebodzinie przy ulicy Miłej funkcjonował do czerwca roku, 1950 czyli do momentu utworzenia województwa zielonogórskiego. Wówczas siedziba urzędu została przeniesiona na ulicę Łużycką 17. Organem nadzorującym pracę PUBP do 1950 roku był Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu a następnie WUBP w Zielonej Górze. 
O pracy samego urzędu najwięcej informacji zachowało się w aktach prowadzonych śledztw. Należy pamiętać, że Ziemia Lubuska po roku 1945 była miejscem specyficznym, jako teren przygraniczny. Działania aparatu bezpieczeństwa w związku z tym były zdecydowanie bardziej represyjne niż w innych regionach ówczesnej Polski. Również liczba funkcjonariuszy przypadających na każdego mieszkańca była zdecydowanie wyższa niż miało to miejsce gdzie indziej. Niemal każdy nowoprzybyły na Ziemie Odzyskane znajdował się na celowniku Urzędu Bezpieczeństwa. Nasilająca się walka polityczna w kraju powodowała, że represje nasilały się z dnia na dzień. Ziemie Zachodnie przez wielu uważane były, jako miejsce gdzie można zdecydowanie łatwiej ukryć swoją przeszłość i zacząć życie od nowa. Świebodziński aparat bezpieczeństwa bardzo szybko stał się niezwykle krwawym i opresyjnym ogniwem komunistycznego terroru.
PUBP w Świebodzin cieszył się bardzo złą sławą ze względu na niezwykle nawet jak na ówczesne czasy brutalne śledztwa. Więźniowie przesłuchiwani w siedzibie PUBP wspominali śledztwo, jako koszmar i pasmo nieludzkich cierpień. Jako przykład mogą posłużyć wspomnienia jedno z członków WiN, Antoniego Łozińskiego: „ Tego samego dnia wezwano mnie na przesłuchanie, gdzie zostałem pobity. Zaczęło się katowanie. Jeden bił gumową pałą, a drugi linką ze sprężyną zakończoną stalową gałką. Po tym pobiciu miałem aż siny prawy bok, nie mogłem leżeć po tej stronie.” Jednym z przesłuchujących był Kazimierz Rożnowski, którego „kariera” nabrała tempa po dwuletniej służbie w Świebodzinie. Za swoje zaangażowanie w pracę, jako oficera śledczego w roku 1949 zostaje przeniesiony do Poznania na stanowisko kierownika wydziału śledczego sekcji I. Na emeryturę odszedł w stopniu pułkownika. 
W budynku UB przesłuchiwano między innymi członków świebodzińskiej placówki Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Michała Chamary. Grupa ta została osądzona przez WSR w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Świebodzinie. 18. 10. 1948 roku na wieloletnie wyroki skazano między innymi Michała Chamarę, Jana Gazdę, Pawła Kluczkiewicza, Jana Uchmana i wielu innych. Jan Prus był wielokrotnie zatrzymywany przez Urząd Bezpieczeństwa, jako członek PSL. Ostatecznie zostaje aresztowany, jako członek WiN w październiku 1948 roku i po trwającym trzynaście miesięcy śledztwie zostaje skazany na wiele lat więzienia. Jego kilkunastoletni wówczas syn Franciszek opowiadał jak zimową porą przyjeżdżał do Świebodzina i czekając na mrozie oczekiwał na jakąkolwiek informacje o swym ojcu. Kolejną dramatyczną kartą historii świebodzińskiego Urzędu Bezpieczeństwa jest sprawa Mikołaja S. Pełniącego funkcję sołtysa w Wilkowie aresztowali funkcjonariusze bezpieki i przewieźli do Świebodzina. Kiedy po dwóch dniach żona zaniepokojona brakiem wiadomości próbowała dowiedzieć się, co dzieje się z jej mężem dowiedziała, się, iż ten powiesił się. Dziwnym trafem w międzyczasie Urząd Bezpieczeństwa zabrał z domu zamordowanego Mikołaja wszystkie cenne przedmioty. Prowadzone przez IPN śledztwo nie wyjaśniło przyczyn śmierci, ale na podstawie zeznań nielicznych świadków można domniemywać, iż było to morderstwo na tle rabunkowym. W styczniu 1950 roku szef PUBP o nazwisku Pluta  osobiście aresztowała 14 letniego Alfreda Kempe, który tak wspominał pobyt w piwnicach katowni: „[…} W czasie porannego obchodzenia cel zawsze kopał mnie w krocze i wyzywał od faszystów. Spośród innych funkcjonariuszy, którzy mnie przesłuchiwali, pamiętam Nowaka, Wolniewicza. Wolniewicz miał taki zwyczaj, że sadzał przesłuchiwanego przy narożniku pieca i uderzał linijką w czoło, powodując obijanie się głowy o kant pieca.” Kolejny z zatrzymanych w związku z działalnością Konspiracyjnego Związku Młodzieży Wielkopolski Jerzy Stanek: „ W gmachu UB przy pomocy kopniaków zostałem doprowadzony do gabinetu szefa, gdzie zostałem pobity, w trakcie przesłuchania przez tego Plutę, który uderzył mnie pistoletem w twarz, wybijając wszystkie zęby przednie. Nadto kazał mi stać na palcach, a gdy nie byłem w stanie dłużej wytrzymać, kazał mi stać na pinezkach”
Na dzień dzisiejszy nie opracowania, które obejmowałoby całościowo działalność PUBP w Świebodzinie. Dokumenty, które się zachowały potwierdzają złą sławę owej instytucji. Śledztwa prowadzone przez świebodzińskich funkcjonariuszy były wyjątkowo brutalne i krwawe o czym wspominali więzieni tam ludzie. Była to grupa wyjątkowych sadystów dla, których Świebodzin był początkiem drogi do kariery w organach bezpieczeństwa.
 
 
 
  • 27-02-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Zniesiono zakaz wstępu do lasów

Wojewoda lubuski zniósł dziś zakaz wstępu do lasów

Wojewoda lubuski zniósł zakaz wstępu do lasu, nałożony z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa ASF. 
 
Po kilku miesiącach przerwy można korzystać z lasu, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas poruszania się na obszarach leśnych, a rolnicy – hodowcom trzody chlewnej o zasadach bioasekuracji.
 
Gmina Skąpe, część gminy Zbąszynek położona na południe od linii wyznaczonej przez linię kolejową, oraz część gmin Szczaniec i Świebodzin nadal uznaje się za obszary skażone ASF.
 
Aktualna mapa zagrożeń ASF:
https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
  • 25-02-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północy Włoch

W ostatnich dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Główny Inspektor Sanitarny przygotował informację dla osób powracających z północy Włoch. (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r.
 
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to: przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
  1. 3) jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  2. 4) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
5) jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
  • 24-02-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Praca w starostwie

Nabór i ogłoszenia o zatrudnieniu

 
 
Starosta Świebodziński ogłasza nabór na:
  • stanowisko Inspektora w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Świebodzinie do spraw w zakresie obsługi zasobu geodezyjnego i kartograficznego - termin składania dokumentów do dnia 10 marca 2020r.
  1. szczegóły dotyczące naboru w załączniku poniżej
  2. dodatkowe informacje pod tel. 68 47 55 345
  • stanowisko Inspektora w Wydziale Dróg Starostwa Powiatowego w Świebodzinie  - termin składania dokumentów do dnia 12 marca 2020r. 
  1. szczegóły dotyczące naboru w załączniku poniżej
  2. dodatkowe informacje pod tel. 68 47 55 362
Szukamy również dwóch osób na stanowiska:
  • Pomocy Administracyjnej w Wydziale Finansowym w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie
  1. termin składania dokumentów do dnia 2 marca 2020r.
  2. szczegóły dotyczące ogłoszenia w załącznikach poniżej
  3. dodatkowe informacje pod tel. 68 47 55 315,  68 47 55 362
  •  
  • Pomocy Administracyjnej w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie
  1. termin składania dokumentów do dnia 2 marca 2020r.
  2. szczegóły dotyczące ogłoszenia w załącznikach poniżej
  3. dodatkowe informacje pod tel. 68 47 55 340
 

Załączniki

  • 20-02-2020
  • Autor: Anna Zielińska
  • drukuj

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Program dla osób z niepełnosprawnością

 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie od początku roku realizuje program adresowany do osób z niepełnosprawnością "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością ". Rolą asystenta jest pomoc w codziennych czynnościach, usamodzielnienie, integrację oraz zapobieganie izolacji osób z niepełnosprawnością.
 
Program adresowany jest do osób z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o reabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepłenosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, które wymagają pomocy asystenta w codziennych czynności oraz funkcjonowania w zyciu społecznym.
 
Asystentem może być:
  • osoba posiadająca dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej
  • osoba z wykształceniem przynajmniej średnim, posiadająca przynajmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnością
Asystentem nie może zostać członek rodziny, opiekun prawny lub osoby faktycznie mieszkające razem z uczestnikiem programu.
 
Szczegółowe informacje można uzyskać  tu:
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie tel. 68 4755353, ul. Żaków 3, Świebodzin, pokój nr 6 (w godz. 11:00-15:00)
  • Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych tel. 68 4755329, ul. Piłsudskiego 18, budynek B, pokój nr 5, Starostwo Powiatowe w Świebodzinie (wtorek-piątek, w godz. 11:00-15:00)
 
1 2 3 4 5 6 ... 15 »
  • Baner: Okolice Najbliższe
  • Baner: Dzień za dniem
  • Baner: Lubuskie
  • Baner: Policja Świebodzin
  • Baner: burza
  • Baner: Lubuskiej Niebieskiej Tarczy Wobec Przemocy
  • Baner: siSMS
  • Baner: Lubuskie Bony Rozwojowe
  • Baner: Nieodpłatna pomoc prawna
  • Baner: ZPPnowe