Aktualności

  • 17-03-2020

Odszedł Pan Józef Chorążyczewski

Żegnamy kombatanta, Pana Józefa Chorążyczewskiego

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kombatanta, Pana Józefa Chorążyczewskiego. Józef Chorążyczewski podzielił los swojego pokolenia opisanego w książce Romana Bratnego "Kolumbowie roczni dwudziesty". 
 
Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego składa w imieniu wspólnoty samorządowej powiatu Starosta Świebodziński Zbigniew Szumski.
 
Pan Józef Chorążyczewski, syn Jana i Albiny urodził się 17.02.1920 r. we wsi Perespa, w województwie wołyńskim. 
9 lutego 1943 r. po wymordowaniu przez Ukraińców sąsiedniej wsi Parośla, wstąpił do konspiracji Armii Krajowej, do oddziału utworzonego przez porucznika Władysława Kochańskiego. Józef Chorążyczewski przyjął pseudonim Krater. Pierwsze działania bojowe to potyczka ze strażą niemiecką na stacji kolejowej Małyńsk. Potem walczył pod Klesowem, Rokitnem, wsią Osty, Starą Hutą, Rudnią Lwie oraz na moście rzeki Horyń. W grudniu 1943 r. przez spalone i wymordowane wsie na terenie Wołynia Józef Chorążyczewski udaje się na koncentrację formującej się 27 Dywizji Wołyńskiej AK. 27 Dywizja Wołyńska AK rozrosła się do 10 000 osób pod dowództwem pułkownika Wojciecha Kiwerskiego pseudonim Oliwa. 
Józef Chorążyczewski najcięższe walki stoczył w okolicach stacji Jagodzin, w pobliżu miejscowości Włodawa.
27 Dywizja Piechoty Armii Krajowej pierwsza rozpoczęła akcję Burza czyli ogólnopolskie powstanie wyzwoleńcze stłumione przez sowietów i Stalina.
Po rozbrojeniu Józef Chorążyczewski ukrywał się we wsi Pożóg koło Puław. W sierpniu 1944 r. został aresztowany przez sowietów i wywieziony do Puław. Po dwóch tygodniach zostaje wypuszczony ze względu na stan zdrowia.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją