Aktualności

  • 05-10-2020
  • Autor: Anna Zielińska

Programy zdrowotne

Programy zdrowotne finansowane ze środków samorządu województwa lubuskiego

Przedstawiamy programy zdrowotne finansowane ze środków samorządu województwa lubuskiego, dostępne bezpłatnie dla mieszkańców województwa. 
 
  • Okres realizacji: 01.07.2019 r. - 31.12.2020 r.
Kto może skorzystać z projektu?
Projekt skierowany jest do mieszkańców Województwa Lubuskiego w wieku aktywności zawodowej:
  • osoby pracujące, które z powodu schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych ze sposobem wykonywania pracy, skutków wypadków przy pracy, lub chorób zawodowych odczuwają ograniczenia w wykonywaniu pracy lub są zagrożone utratą zdolności do pracy (w tym uczniowie szkół o profilu zawodowym odbywający praktyczną naukę zawodu)
  • osoby pozostające bez zatrudnienia, ale poszukujące i zainteresowane podjęciem pracy, mające problem z powrotem na rynek pracy z powodu w/w schorzeń, u których rokowanie co do odzyskania sprawności i zdolności do pracy jest pozytywne.
Działania w ramach projektu: kompleksowe działania, na które składają się:
-zabiegi rehabilitacyjne, poradnictwo medyczne, edukacja zdrowotna, wsparcie psychologiczne.
 
Głównym celem jest wykrywanie stanu przedcukrzycowego wśród mieszkańców województwa lubuskiego.
  • Udział w programie mogą wziąć osoby w wieku aktywności zawodowej (powyżej 15 roku życia), którzy nie byli leczeni z powodu cukrzycy i nie mieli wykonywanych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy oraz kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży. Badania można wykonać w przychodni przy placu Kolejarza 1 w Zielonej Górze.
  • Pierwszym etapem jest wypełnienie prostej ankiety opracowanej przez specjalistów. Link do kwestionariusza kwalifikacyjnego dostępny jest pod adresem: http://www.medkol.pl/ankieta
  • Na wizytę rejestrować się można od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00 pod nr telefonu 792038363.
Program obejmuje:
1.Kwalifikację do programu poprzez wypełnienie kwestionariusza oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy
2.Badania laboratoryjne, określenie czynników ryzyka, badanie lekarskie i pielęgniarskie
3. Edukację indywidualną
4. Edukację grupową
5. Powtórzenie badań laboratoryjnych ich ocena oraz badanie lekarskie i pielęgniarskie.
 
Czas trwania projektu: od lipca 2017 r. do grudnia 2020 r.
Badania w ramach Projektu:
 
1.    Kolonoskopia (polipektomia wraz oceną histopatologiczną) – profilaktyka raka jelita grubego
  • Mieszkańcy województwa lubuskiego, osoby w wieku 55-64 lata lub osoby w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym, pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.
2.    Mammografia – profilaktyka raka piersi 
  • Mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.
 
3.    Cytologia  – profilaktyka raka szyjki macicy 
  • Mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.
Uwaga! Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) –  mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.
 
Więcej informacji o programach i miejscach ich realizacji znajdą Państwo na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją