Aktualności

  • 17-06-2021
  • Autor: Anna Zielińska

Rejestracja łodzi

Reja24

Masz własny, mały jacht lub łódkę i planujesz niezapomniane wakacje na wodzie? Od 1 sierpnia 2020r. najpierw trzeba zacząć od rejestracji jednostki przez nowy serwis Reja24. weszły w życie zmiany prawne, które dotyczą jednostek do 24 metrów długości, z wyłączeniem tych przeznaczonych do sportu czy małych łodzi do amatorskiego połowu ryb.
Od 1 sierpnia 2020 zmieniło się prawo związane z obowiązkami rejestracji małych jednostek pływających – czyli takich, które sięgają do 24 metrów długości i często służą do rekreacyjnych rejsów.
 
Nie dotyczy wędkarzy, sportowców i wioślarzy - do tej pory nasz Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska obsługiwał jedynie wnioski o rejestrację łodzi do amatorskiego połowu ryb. Od sierpnia 2020r. ustawa wyklucza taki obowiązek dla najmniejszych jednostek, które nie przekraczają 7,5 metra długości, a ich napęd nie przekracza mocy 15 kW.
 
Nie będzie trzeba rejestrować w Reja24 także desek, łodzi napędzanych tylko siłą mięśni i jednostek przeznaczonych wyłącznie do regat oraz zawodów sportowych (z klasą i certyfikatami).
Do nowego rejestru muszą zapisać się właściciele wszystkich jachtów (i morskich, i śródlądowych) oraz łodzi do amatorskiego połowu ryb, które mają od 7,5 do 24 metrów długości. Obowiązkowi podlegają też jednostki do połowów rybackich i te, które uprawiają żeglugę poza terytorium Polski.
 
Wcześniejsze wpisy i dokumenty rejestracyjne zachowają swoją ważność tylko przez określony czas:
- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2000 r. - przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.08.2021 r.
- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2006 r. - przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2022 r.
- wpisy i dokumenty wydane po dniu 1 stycznia 2006 r. - przez okres 30 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2023 r.
Po upływie tych terminów jednostki muszą zostać zarejestrowane ponownie według nowych zasad. Właściciel jednostki, która zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie podlegała obowiązkowi rejestracji, ma obowiązek ją zarejestrować w terminie 17 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do końca 2021 roku.
Wysokość opłaty za rejestrację to 80 złotych. W przypadku jednostek, które już były zarejestrowane i wymagają tylko przerejestrowania – 60 złotych. Kwoty określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Żeglować będzie można od razu po złożeniu wniosku, na podstawie wydanego zaświadczenia.
 
 Reja24 ma pomóc przede wszystkich w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Dzięki elektronicznemu rejestrowi rzetelne dane o jednostkach będą otrzymywać służby ratownicze, policja, administracja państwowa czy – w skrajnych przypadkach – organy ścigania.
 
 
 
fot. Dominik Dzigman
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją