Modernizacja kształcenia zawodowego

  • 06-08-2021
  • Autor: Andżelika Mendelska

Spotkanie Sieci Doradców - 18.06.2021r.

     W dniu 18.06.2021 r. odbyło się spotkanie sieci doradców, które miało charakter sprawozdawczo-warsztatowy, tj w pierwszej części spotkania dokonano podsumowania realizacji zadań wynikających z Projektu. Uczestnicy spotkania zgodzili się z tym, że wydarzenia minionego roku bardzo mocno wpłynęły na działanie w realizacji Projektu jak i pracy zawodowej, utrudniając realizację zadań, które wcześniej zostały postawione. Licząc jednak na normalizację sytuacji i będąc już lepiej zaznajomionym i przyzwyczajonym do działania w nowych, trudnych warunkach łatwiej będzie realizować zaplanowane działania Projektowe.
     Druga część spotkania miała charakter szkoleniowo -warsztatowy. Dotyczyła pracy z uczniem wykorzystując bardzo bogaty asortyment gier dydaktycznych, które uatrakcyjniają kontakt, pracę indywidualną jak i grupową z uczniem.
Prowadząca spotkanie Justyna Drzymała w mini wykładzie przedstawiła znaczącą rolę zastosowania w pracy z uczniem gier dydaktycznych. Zwróciła uwagę, że w każdej klasie szkolnej są uczniowie o różnych potrzebach, możliwościach i zainteresowaniach. W takiej sytuacji jest to duże wyzwanie dla nauczyciela planującego proces lekcyjny. Stąd też zaproponowała gry, które są formą zabawy. a bawić lubią się wszyscy — od małego do dużego. Zaznaczyła również, że gry dydaktyczne pełnią funkcję metody nauczania (zaliczane są do metod problemowych) oraz środka dydaktycznego. Wspomagają proces nauczania — uczenia się i wpływają na efektywność kształcenia, doskonalą wszystkie operacje myślowe i skutecznie przyczyniają się do rozwijania spostrzegawczości, wyobraźni, pamięci, zaś przez swoją atrakcyjność dostarczają przyjemnych doznań, które budzą pozytywną motywację do nauki. Dodatkowo gry dydaktyczne kształtują kompetencje kluczowe - a czasy, w których obecnie żyjemy charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na jednostki samodzielne, twórcze o żywej wyobraźni i oryginalne w swym działaniu.
     Prowadząca zachęciła koleżanki do stosowania gier dydaktycznych, wykorzystując zakupioną grę " Podaj Hasło" oraz inne propozycje w wersji papierowej, rozsypanek wyrazowych. Pokazała, że zajęcia mogą być lekkie, łatwe i przyjemne, czego same doświadczyły uczestnicząc w nich.
    Dobra aura wypływająca z miejsca spotkania i  motywacja do pracy, przyczyniły się do efektywnego spotkania oraz do nabycia pozytywnej energii do dalszej pracy.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją