Organizacje pozarządowe

  • 14-11-2011
  • Autor: Jolanta Starzewska

„Opakowania”-warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

W maju, w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku 2011 roku przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne przez Świebodzińskie Koło Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w ramach pożytku publicznego pt. „Opakowania”-warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży”.

Zajęcia odbyły się w pięciu miejscowościach: w Rusinowie, Kiełczu, Skąpem, Rozłogach i Borowie, wzięło w nich udział ok.75 uczestników.
Każdorazowo uczestnicy poprzez ekspresję plastyczną analizowali różnorodne aspekty opakowań, które otaczają nas w codziennym życiu. Problem ten został potraktowany zarówno w sposób dosłowny jak i przenośny.
W Rusinowie uczestnicy stworzyli złote reliefy, w których wykorzystali rozmaite kartony, papiery i tektury będące podstawowym materiałem służącym do tworzenia opakowań. Natomiast podczas kolejnych zajęć młodzi artyści mogli „ściągnąć” maskę z własnej twarzy uzyskując spersonalizowane opakowania. Wykorzystali w tej pracy opaski gipsowe nasączone wodą, które formowali bezpośrednio na powierzchni twarzy.
Dzieci z Kiełcza podczas pierwszego zadania plastycznego stworzyły gazetowy pokaz mody. W tym zadaniu rozważania plastyczne dotyczyły ubioru będącego naszym najbardziej oczywistym opakowaniem. Wykorzystując starą prasę i taśmę klejącą wykonane zostały niepowtarzalne kreacje, które następnie posłużyły do odegrania krótkiej scenki teatralnej.
Kolejna praca wykorzystywała różnorodne liście będące naturalnym i niepowtarzalnym opakowaniem każdego drzewa i krzewu. Uczestnicy zajęć na kolorowym podłożu, przygotowanym wcześniej, utrwalali za pomocą spreju kształty różnych liści ułożone w kompozycję plastyczną.
Liściaste kompozycje stworzyły także dzieci ze Skąpego. Natomiast druga praca wykorzystywała stare, używane już przez dzieci koszulki bawełniane. Nowe życie starej garderobie nadane zostało poprzez pomalowanie koszulek specjalnymi pastelami do tkanin. Kolejne opakowanie zostało tym sposobem odnowione i przywrócone do dalszego użytkowania.
Uczestnicy warsztatów w Rozłogach i Borowie eksperymentowali także z odrealnianiem własnej twarzy przez malowanie jej specjalnymi kredkami do ciała. Dzięki temu zabiegowi mogli nadać swojemu wizerunkowi zupełnie inny wygląd.
Było to wspaniałe doświadczenie dla młodych artystów, którzy po raz kolejny mięli okazję zasmakować nowych technik plastycznych i wykorzystać niepowtarzalne materiały plastyczne.
Jednym z głównych celów zajęć było zwrócenie uwagi na aspekt ekologiczny poprzez wykorzystanie materiałów wtórnych (papierowe, jednorazowe talerzyki i kubeczki, szklane butelki po napojach, plastikowe butelki po napojach, makulatura, przedmioty znalezione, resztki tapet i tkanin, itp.)
Zajęcia prowadziła Elżbieta Szymańczuk.

Projekt został dofinansowany z budżetu Powiatu Świebodzińskiego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: \"Opakowania\" warsztaty plastyczne

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją