Organizacje pozarządowe

  • 19-10-2009
  • Autor: Jolanta Starzewska

Wyprawa wehikułem czasu po Szlaku Piastowskim

W dniu 20 września Świebodzińskie Koło Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych zakończyło realizację projektu w ramach pożytku publicznego pt „Wyprawa wehikułem czasu po Szlaku Piastowskim”. Był to druga podróż historyczna wehikułem czasu (w 2008 zwiedzano zabytki powiatu świebodzińskiego). Tegoroczny projekt składał się z dwóch części: wycieczkowej i konkursowej. Program wycieczki zakładał poznanie ciekawych historycznie miejsc na Szlaku Piastowskim, a tym samym poznanie historii powstania państwa polskiego, poznanie zabytków wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.Część konkursowa obejmowała quiz wiedzy o zwiedzanych zabytkach oraz konkurs na najlepszą fotografię .

W przedsięwzięciu wzięło udział 50 osób w różnym wieku z miejscowości: Mostek, Ołoboku, Niekarzyna, Kiełcza i Skąpego . Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem skansenu miniatur w Pobiedziskach. W jednym miejscu można było zobaczyć najciekawsze zabytki architektury Wielkopolski. Dzięki pomniejszeniu form budowli tylko kilka kroków dzieliło katedrę w Gnieźnie, stary rynek w Poznaniu, pałac w Rogalinie od Biskupina.
Drugi punkt wyprawy to Katedra Gnieźnieńska. Szczególnie ciekawe dla zwiedzających okazały się podziemia z pozostałościami fundamentów i murów pierwszych świątyń oraz sarkofagi biskupów gnieźnieńskich. We wnętrzu świątyni uwagę przykuł sarkofag z relikwiami Św. Wojciecha oraz słynne drzwi gnieźnieńskie obrazujące życie i śmierć świętego. Interesujące okazały się także inne detale architektoniczne znajdujące się w świątyni: drzwi do skarbca katedralnego (nigdy nie sforsowane), płaskorzeźba dłuta Wita Stwosza, drzwi do biblioteki (księgozbiór zajmujący 17 km półek), liczne kaplice i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Biskupin był ostatnim etapem wycieczki. W tym miejscu wycieczkowicze zapoznali się ze zbiorami Muzeum Archeologicznego, w którym z pietyzmem odtworzono dzieje osady i życie ludzi w Biskupinie. Mogli podziwiać także wystawę biżuterii i ozdób z tamtego czasu. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili rekonstrukcję najlepiej zachowanej w Europie osady prehistorycznej. Myśl urbanistyczna twórców Biskupina i zastosowane tam rozwiązania architektoniczne wywarły na uczestnikach duże wrażenie. Wycieczkę zakończyła krótka przechadzka po kramach dawnych rzemieślników (garncarz, krzemieniarz, tkacz, mincerz) i ich współczesnych kolegów.

W drodze powrotnej prowadzący wycieczkę: Elżbieta Szymańczuk i Tomasz Szylko zorganizowali dla uczestników konkurs wiedzy o zwiedzanych zabytkach. Wszyscy wykazali się świetną pamięcią i spostrzegawczością a ich trud został nagrodzony drobnymi upominkami. Po powrocie do swoich miejscowości uczestnicy za najlepszą fotografię otrzymali kroniki, w których mieli zamieścić opisy swoich dotychczasowych podróży historycznych.

Nagrody, upominki oraz transport zostały sfinansowane z budżetu Powiatu Świebodzińskiego
Wyjazd zyskał dużą aprobatę uczestników i zrodził wiele pomysłów na przyszłe wspólne zwiedzanie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: szlak piastowski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją