Aktualności

Logo: Powiat Świebodziński

Logo BIP

Aktualności ze zdjęciami

Jak załatwić sprawy w Wydz. Komunikacji i Transportu

26-03-2020
W związku z obecną sytuacja epidemiologiczną obsługa interesantów została wznowiona - ze względu na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, ustalonych odległości oraz limitów ilości osób przebywających w...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Jak załatwić sprawy w Wydz. Komunikacji i Transportu

Dokumenty do pobrania - Wydz. Geodezji i Kartografii

18-03-2020
​Wzory dokumentów do Wydziału Geodezji i Kartografii: GK.1 Obsługa zgłoszeń prac geodezyjnych i prac kartograficznych GK.2 Uwierzytelnianie dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Dokumenty do pobrania - Wydz. Geodezji i Kartografii

Informacja Starosty dla mieszkańców

16-03-2020
Szanowni Państwo. Rozpoczął się zasadniczy okres ograniczenia rozwoju pandemii koronawirusa na terenie Polski, a co za tym idzie także w Powiecie Świebodzińskim. Dopóki nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na tę chorobę ...
czytaj dalej
Ilustracja do informacji: Informacja Starosty dla mieszkańców

Aktualności news box

  • 14-03-2019
  • Autor: TOlesiak
  • drukuj

Rekrutacja do programu Stypendialnego Horyzonty

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC rozpoczęła dziewiątą rekrutację do programu stypendialnego.
Program Stypendialny Horyzonty oferuje wsparcie uczniom z całej Polski, którzy chcą mieszkać w dużym mieście oraz zdobywać w nim wiedzę i doświadczenia. Umożliwiamy stypendystom naukę w najciekawszych liceach i technikach w kraju, tworzymy przestrzeń do rozwoju osobistego w szkole i poza szkołą.
Od 15 lutego do 31 marca kandydaci mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy online na naszej stronie internetowej, www.efc.edu.pl.
Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy. Podopieczni Fundacji są traktowani poważnie i po partnersku, mają wpływ na kształt oferowanego wsparcia. W trudnych sytuacjach nigdy nie są sami. Wspólnie spędzają letnie i zimowe wakacje oraz biorą udział w warsztatach.
Stypendium to też wsparcie materialne na czas nauki w liceum czy technikum. Pokrywamy koszty związane z mieszkaniem w bursie, wyżywieniem, opłatami szkolnymi, zakupem podręczników czy nauką języka. Nasze wsparcie to także finansowanie pasji takich, jak nauka rysunku czy nurkowania. Ale Horyzonty to również zobowiązanie ze strony uczestników programu do wspierania innych poprzez wspólne organizowanie projektów społecznych czy choćby pomaganie młodszym koleżankom i kolegom.
Wierzymy, że w Państwa gminie mieszkają młodzi ludzie, którzy szukają równowagi między nauką i kształtowaniem charakteru i którzy chętnie przystąpią do naszego programu stypendialnego. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w dotarciu do nich poprzez opublikowanie informacji (w załączniku) na Państwa stronie internetowej.
W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem
Zespół EFC
--
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC
ul. Mokotowska 63/60, 00-533 Warszawa
Tel. +48 606 770 955
E-mail: e-mail
  • 14-03-2019
  • Autor: TOlesiak
  • drukuj

Rekrutacja do XVII edycji programu stypendialnego „Klasa”

Fundacja BGŻ BNP Paribas rozpoczęła rekrutację absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych do  Programu stypendialnego „Klasa”.
Nauka w najlepszych liceach w całej Polsce i stypendium, umożliwiające pokrycie kosztów kształcenia w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie czy Gdyni - to tylko część korzyści, na  jakie mogą liczyć najlepsi uczniowie zakwalifikowani do Programu „Klasa”. Rekrutacja potrwa  do 12 kwietnia.
Fundacja BGŻ BNP Paribas już po raz siedemnasty poszukuje  zdolnych uczniów z niewielkich miejscowości, którzy chcieliby rozwijać swoje pasje i umiejętności. W tym roku, spośród wszystkich zgłoszeń, wybranych zostanie 50 uczniów, którzy rozpoczną edukację w pięciu renomowanych liceach. Każdy uczeń zakwalifikowany do Programu „Klasa” otrzyma  zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, podręczniki i dodatkowo comiesięczne kieszonkowe na drobne wydatki.
Do Programu mogą zgłaszać się  uczniowie, kończący w tym roku gimnazjum lub szkołę podstawową (w  zależności od systemu nauczania, którym są objęci). Warunkiem jest, aby średnia ich ocen z  pierwszego semestru wynosiła co najmniej 4,5. Program skierowany jest do uczniów, mieszkających w  niewielkich miejscowościach  do 100 tysięcy mieszkańców, pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza  1200 zł brutto.
Aby zgłosić się do Programu należy na stronie Fundacji zapoznać się z kryteriami naboru najbliższej szkoły, biorącej udział w Programie, a następnie wypełnić formularz aplikacyjny znajdujący się pod linkiem:  https://www.bgzbnpparibas.pl/fundacja/.
 
Wierzymy, iż na terenie Państwa gminy mieszka wielu utalentowanych uczniów, których możemy objąć kompleksowym wsparciem. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni za  pomoc w dotarciu do nichpoprzez opublikowanie informacji (w załączniku) na Państwa stronie internetowej.
 
W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem
Zespół Fundacji BGŻ BNP Paribas
--
Fundacja BGŻ BNP Paribas
ul. Kasprzaka 10/16
01-211 Warszawa, Polska
www.bgzbnpparibas.pl/fundacja
  • 19-02-2019
  • Autor: Andrzej Bartoszewicz
  • drukuj

Rusza Kwalifikacja wojskowa

Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 21 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej oraz powołania wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich, na terenie Powiatu Świebodzińskiego zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa , która trwać będzie od dnia 07 marca 2019 r. do dnia 26 marca 2019 r. Posiedzenia Powiatowe Komisji Lekarskiej  odbywać się będą  w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Cegielnianej 13, od godziny 11.00.
Urzędy miejsko-gminne wzywają osoby objęte kwalifikacją wojskową na godzinę 9.30.
Tegoroczna kwalifikacja obejmuje:
 
● mężczyzn urodzonych w 2000 r.
● mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii    zdolności do  czynnej służby wojskowej,
● kobiety, które w roku  szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w  szkołach lub uczelniach medycznych oraz na kierunkach np.  psychologia, farmacja, pielęgniarstwo – jeśli jeszcze nie posiadają określonej kategorii do służby wojskowej.
● osoby, które ukończyły 18 lat życia i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
Powiatowa Komisja Lekarska odbywa posiedzenia w terminach ustalonych w Wojewódzkim planie kwalifikacji wojskowej orzekając stopień zdolności  do służby wojskowej osób wezwanych do kwalifikacji z terenu gmin: Świebodzin, Skąpe, Łagów, Lubrza, Szczaniec, Zbąszynek.
W trakcie trwania kwalifikacji będą przeprowadzane pogadanki na temat zasad naboru do zawodowej służby wojskowe oraz wojsk obrony terytorialnej prowadzone przez przedstawiciela Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Zielonej Górze oraz naboru do służby przygotowawczej w Nadodrzańskim Oddziale Straży Graniczne Ponadto zaplanowano cykl spotkań z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, którzy zapoznają wezwane do kwalifikacji osoby z zagrożeniami kryminalnymi oraz zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym.
Terminarz posiedzeń Powiatowej Komisji Lekarskiej
dla Powiatu Świebodzińskiego z podziałem na gminy
 
Gmina Świebodzin –  07.03. 2019 r. do 13.03.2019 r.
Gmina Szczaniec –     14.03.2019 r.
Gmina Lubrza  –         15.03.2019 r.  
Gmina  Skąpe –          18.03-19.03.2019 r.      
Gmina  Zbąszynek -    19.03-21.03.2019 r.
Gmina  Łagów -           22.03.2019 r.
Kobiety –                      25.03.2019 r.
Dzień dodatkowy –     26.03.2019 r.
 
Ważne
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:
 
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną  ( jeżeli taką posiadają)
- aktualna fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
 
Osoby, stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, powinny zabrać ze sobą:
 
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie zdrowia ( w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),
- książeczkę wojskową

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku

Zarząd Powiatu Świebodzińskiego w dniu 11 lutego 2019r. podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku. 
 
Na realizację zadań publicznych Powiatu Świebodzińskiego w 2019 roku w zakresie:
czytaj dalej
  • 01-02-2019
  • Autor: Artur Karkocki
  • drukuj

Dzieje ziemi Świebodzińskiej - VI edycja konkursu.

Starosta Świebodziński Pan Zbigniew Szumski przyznał Honorowy Patronat VI edycji Konkursu  historycznego „ Dzieje ziemi Świebodzińskiej” organizowanego  przez Muzeum Regionalne  w Świebodzinie. Gala finałowa konkursu odbędzie się dnia 07.02.2019r. w siedzibie muzeum w Świebodzinie. Konkurs obejmuje swym zasięgiem uczniów ze wszystkich szkół Powiatu Świebodzińskiego a jego celem jest szerzenie wiedzy wśród uczniów na temat historii, kultury, gospodarki i edukacji naszego powiatu.
 
 

Zbiórka krwi pod "Ogólniakiem"

Już jutro tj. 29 stycznia 2019 r. (wtorek) w godz. od 9.00- do 12.00 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzinie stacjonował będzie Mobilny Punkt Poboru Krwi (ambulans). Wszystkich chętnych, którzy mogą oddać krew serdecznie zapraszamy.
 
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:
*w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
*być wyspanym
*spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
*wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
*ograniczyć palenie papierosów
*nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
*nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!!!
 
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. 
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!

Nabór wniosków w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2019!

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2019" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.Program skierowany jest do fundacji i stowarzyszeń z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.
czytaj dalej

Pojazdy na sprzedaż

     Na podstawie Zarządzenia Starosty Świebodzińskiego ogłasza się pisemny konkurs ofert na sprzedaż ruchomości będących własnością Powiatu Świebodzińskiego, tj. samochodu marki RENAULT CLIO i SEAT IBIZA.
czytaj dalej

15.01.2019r. upływa termin opłat za

umieszczenie urządzeń w pasie drogowym .
Opłaty te płatne są za każdy następny rok, z góry do 15 stycznia, bez dodatkowego wezwania.
 
 
  • 13-11-2018
  • Autor: A. Bartoszewicz
  • drukuj

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości - 2018

Dnia 11 listopada 2018 r. w Świebodzinie odbyły się Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości poprzedziła zbiórka uczestników na placu Jana Pawła II, gdzie Pani Anita Czajka  otworzyła wystawę plenerową „ 100 twarzy Świebodzina na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na miejscu zbiórki  swój bogaty repertuar muzyczny zaprezentowała Świebodzińska Orkiestra Dęta.
Następnie zgodnie z przyjętym programem w kościele pw. Św. Michała Archanioła w asyście pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowane z Międzyrzecza została celebrowana Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po uroczystościach religijnych zwarta kolumna uczestników prowadzona  przez Świebodzińską Orkiestrę Dętą oraz  żołnierzy na motocyklach  przeszła ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, przy którym odbyły się główne uroczystości związane  z Powiatowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.  Uroczystości rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę uroczystości dla przedstawiciela  Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowane, po którym został odśpiewany   hymn państwowy przez licznie zgromadzonych mieszkańców w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” oraz wciągnięta flaga państwowa na maszt. Wszystkich  przybyłych na Powiatowe uroczystości Narodowego Święta Niepodległości przywitał prowadzący uroczystość Pan Tomasz Olesiak.  W dalszej kolejności zgromadzeni  na placu uczestnicy Święta Niepodległości wysłuchali okolicznościowego wystąpienia   Starosty Świebodzińskiego Pana Zbigniewa Szumskiego oraz Księdza Dziekana Zbigniewa Matwiejów. Kontynuacją ceremonii wojskowej był apel pamięci, po którym oddana została salwa honorowa - dla uczczenia pamięci uczestników  walk o wolność i niepodległość Polski. Po apelu pamięci przy Pomniku Niepodległości zostały złożenie wiązanki kwiatów przez władze powiatowe, miejsko gminne, organizacje kombatanckie i społeczne, kierowników inspekcji służb i straży, żołnierzy Wojska Polskiego, środowiska oświatowe, przedstawicieli partii politycznych, dzieci i młodzież szkolną, harcerzy oraz mieszkańców powiatu świebodzińskiego.
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył Dowódca uroczystości  wydając komendę do wyprowadzenia Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych z placu w Parku Chopina. Jedną z atrakcji  Święta Niepodległości była grupa konna ( Janusz Cięciel, Cezary Szamreta ), która w mundurach szeregowych kawalerii wz. 36 przemieszała się po terenie miasta wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców. Konie były ze stajni MXM Nowoczesne jeździectwo w Jasienicy. W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Pan Zdzisław Misiak - sołtys Jordanowa, który konno poprzedzał przemarsz pod Pomnik Niepodległości.Dziękując wszystkim obecnym za udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości prowadzący uroczystość zaprosił na poczęstunek – grochówkę wojskową przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rusinowa.
1 ... 5 6 7 8 9 ... 15 »
  • Baner: Okolice Najbliższe
  • Baner: Dzień za dniem
  • Baner: Lubuskie
  • Baner: Policja Świebodzin
  • Baner: burza
  • Baner: Lubuskiej Niebieskiej Tarczy Wobec Przemocy
  • Baner: siSMS
  • Baner: Lubuskie Bony Rozwojowe
  • Baner: Nieodpłatna pomoc prawna
  • Baner: ZPPnowe